Jaki wzmacniacz lampowy do rocka?

Jeżeli słuchamy rocka… to nie czarujmy się słuchamy głośno. Z muzyką typu Pink Floyd, czy Dire Straits poradzi sobie bez problemów większość systemów… ale co jesli chcemy naprawdę dołożyć do pieca?


Jeżeli mowa o mocniejszych brzmieniach to już zupełnie inna historia. Nie poradzę wzmacniacza pod Metallicę, bo ona mało kiedy będzie grała dobrze ze względu na sposób zrealizowania płyt.

Tutaj cały system w dużej mierze będzie naszą wariacją na temat tego jak dane płyty będą grać – ciężko tu bowiem znaleźć jakikolwiek punkt odniesienia.

Wzmacniacze na lampach KT

  • KT88,
  • KT90,
  • KT120
  • KT150
  • KT170

    w Push-Pull, czyli z 4 lub 8 lampami na kanał i mocą ok 100W poradzą sobie z bardzo dobrym wysterowaniem większości kolumn i nagłośnią nawet bardzo duże pomieszczenia.

Czy zagrają lepiej od tranzystorów? To zależy jaki wzmacniacz będziemy mieli do porównania. Z całą pewnością zagrają jednak nieco inaczej. Te lampy mają jednak z natury bardzo dużą werwę do grania, energię i otwartość.

Niemniej wzmacniacze na KT ok 30-50W zazwyczaj dbają już dużo bardziej o średnicę, kosztem rozciągnięcia na basie i dynamiki. Np. Jadis DA30, ze swoimi 30W niby radził sobie w rocku – ale dopiero z lampami KT, a i tak odnosiło się wrażenie, że wolałby poczarować wokalami 🙂

W rocku dużo lepiej czuł sie Verdier 220, który podobnie jak LAR, czy Leben nie dopieszczał tak sceny, barwy i wybrzmień w średnicy… ale po prostu jechał z koksem do przodu nie przejmując się kompletnie czy bas jest idealny, czy luźny.

I tak ja odbieram hardrocka.

Wzmacniacz lampowy do rocka mniejszej mocy

Optymalny stosunek cena / jakość osiągniemy jednak decydując się na kolumny z nieco większymi przetwornikami (8-12cali) na sztywniejszej membranie i wówczas nawet 10-30W wzmacniacz poradzi sobie w metrażu 20-40mkw

Push Pull na lampach EL34 (większość wzmacniaczy gitarowych), EL84, czy 6550 także będą dobrym wyborem, a nawet można pokusić się o spróbowanie lamp 845, 211, czy 805 w Single Ended (jeśli nasz rock jest nieźle zrealizowany – te ostanie dadzą granie bardziej rozdzielcze i nieco szczuplejsze w środku (z reguły).

Z takimi kolumnami sprawdzi się też dobrze lampa KT lub 6550 w Single Ended.

Rock to głównie energia, a energia to głownie bas. Małe kolumny, czy monitory z bass reflexem trzeba będzie kompensować bardzo mocnym i wydajnym prądowo wzmacniaczem (niezależnie od tego czy będzie to tranzystor, lampa, czy hybryda), a to często skończy się dużymi odbiciami i podbiciami na basie.

Im więcej tego prądu i mniej doświadczenia, tym więcej problemów. Dlatego czasem bezpieczniej pójść w nieco niższą moc.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera
otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach